March

21

Staunton Harold SC Open
Staunton Harold SC

21/03/2020 - 22/03/2020
May

2

Hayling Island SC Open
Hayling Island SC

02/05/2020 - 03/05/2020
June

6

Brightlingsea SC Open (Golden Dolphin)
Brightlingsea SC

06/06/2020 - 07/06/2020
June

20

Blackwater SC Open Meeting
Blackwater SC

20/06/2020 - 21/06/2020
July

25

UK National Championship
Weymouth & Portland NSA

25/07/2020 - 28/07/2020

1986 - Event Results

DateEventClubWinners
Queen Mary SC Open13741Helm: Graham Cook
Crew:
Club: Datchet Water SC
Restronguet SC OpenHelm: Andy Rowland
Crew:
Club: Mayflower SC
Sunderland YC Open13747Helm: Chris Ducker
Crew: J Taylor
Club: Coniston SC
Budworth SC OpenHelm: Roger Guess
Crew: Mike Guess
Club: Budworth SC
Welsh Area ChampionshipsBala SCHelm: Kevin Driver
Crew: R Woodhead
Club: Coniston SC
Bala SC OpenHelm: Kevin Driver
Crew: R Woodhead
Club: Coniston SC
National ChampionshipsParkstone YC13122Helm: Gareth Thomas
Crew: Mark Darling
Club: Grafham Water SC
Leeds SC OpenHelm: Ian Pinnell
Crew: Kevin Anderson
Club: Tynemouth SC
Southern Area ChampionshipsNewhaven & Seaford SC13791Helm: David Sayce
Crew: Steve Goacher
Club: Llangorse SC
Selset SC Open13751Helm: Neil Thornton
Crew: Andrew Davies
Club: West Riding SC
Northern Area ChampionshipsSelset SC13751Helm: Neil Thornton
Crew: Andrew Davies
Club: West Riding SC
Brightlingsea SC Open13716Helm: Mike Lennon
Crew: Dave Orrell
Club: Coniston SC
European ChampionshipSweden13668Helm: Andy Rowland
Crew: M Hazelwood
Club: United Kingdom
Golden Dolphin13716Helm: Mike Lennon
Crew: Dave Orrell
Club: Coniston SC
Northampton SC Open13716Helm: Mike Lennon
Crew: Dave Orrell
Club: Coniston SC
Hykeham SC OpenHelm: Andy Partington
Crew: R Woods
Club: Datchet Water SC
Ogston SC Open13657Helm: Bob Kowarth
Crew: Chris Gorner
Club: Ogston SC
Dell Quay SC Open12555Helm: Mark Saville
Crew: Henry Saville
Club: Itchenor SC
South East Area ChampionshipsWhitstable YCHelm: Paul Weedon
Crew: J Simpson
Club: Maylandsea Bay YC
Grafham Water SC Open13716Helm: Mike Lennon
Crew: Dave Orrell
Club: Coniston SC
Scottish Area ChampionshipsHelm: David Bain
Crew: Wendy Bain
Club: Dalgety Bay SC
Inland ChampionshipChew Valley Lake SC13751Helm: Neil Thornton
Crew: Andrew Davies
Club: West Riding SC
Paignton SC OpenHelm: Graham Cook
Crew: Rob Cage
Club: Datchet Water SC
Junior National ChampionshipsNorthampton SCHelm: Mike Lennon
Crew: Dave Orrell
Club: Coniston SC
Whitstable YC OpenHelm: Paul Weedon
Crew: J Simpson
Club: Maylandsea Bay YC
Eastern Area ChampionshipsBrightlingsea SC13716Helm: Mike Lennon
Crew: Dave Orrell
Club: Coniston SC
Newhaven & Seaford SC Open13791Helm: David Sayce
Crew: Steve Goacher
Club: Llangorse SC
World ChampionshipCanada13216Helm: Nigel Abbott
Crew: Craig Smith
Club: Australia
Blithfield SC Open13747Helm: Chris Ducker
Crew: G Taylor
Club: Coniston SC
Chew Valley Lake SC OpenHelm: Ian Fryett
Crew: Giles Fryett
Club: Chew Valley Lake SC
Notts County SC Open13797Helm: Mark Rushall
Crew: Liz Bowman
Club:
Developed by YorkSoft Ltd