January

3

Grafham Grand Prix
Grafham Water SC

03/01/2021 - 03/01/2021
January

9

Bloody Mary
Queen Mary SC

09/01/2021 - 09/01/2021
January

23

King George Gallop
King George SC

23/01/2021 - 23/01/2021
February

6

John Merricks Tiger Trophy

06/02/2021 - 07/02/2021
February

6

John Merricks Tiger Trophy
Rutland SC

06/02/2021 - 07/02/2021

1985 - Event Results

DateEventClubWinners
Newhaven & Seaford SC Open13459Helm: Mark Rushall
Crew: Nick Rees
Club: Castaways SC
Blithfield SC Open13459Helm: Mark Rushall
Crew: N Rees
Club: Castaways SC
Paignton SC OpenHelm: Tim Rush
Crew: A Hemmings
Club:
Southern Area ChampionshipsLee-on-Solent SC13491Helm: Graham Cook
Crew: Peter Rayfield
Club:
Royal Windermere YC OpenHelm: Alan Robinson
Crew: Gareth Taylor
Club: Draycote Water SC
Newhaven & Seaford SC OpenHelm: Mark Rushall
Crew: N Rees
Club: Castaways SC
Datchet Water SC Open13180Helm: David Sayce
Crew: Steve Goacher
Club: Llangorse SC
Maylandsea Bay YC OpenHelm: Graham Cook
Crew: Peter Rayfield
Club: Datchet Water SC
West Riding SC OpenHelm: Alan McGill
Crew: M Smith
Club: Beaver SC
Draycote Water SC OpenHelm: Graham Cook
Crew: Peter Rayfield
Club: Datchet Water SC
Midlands Area ChampionshipsBlithfield SC13459Helm: Mark Rushall
Crew: N Rees
Club: Castaways SC
Loch Tummel SC OpenHelm: David Bain
Crew: Wendy Bain
Club: Dalgety Bay SC
Weir Wood SC Open13485Helm: Andy Partington
Crew: Nigel Vooght
Club: Datchet Water SC
Junior National ChampionshipsOxford SC13129Helm: Andy Beadsworth
Crew: Andy Bond
Club: Chelmarsh SC
Grafham Water SC Open13180Helm: David Sayce
Crew: Steve Goacher
Club: Llangorse SC
Llandegfedd SC OpenHelm: David Oakley
Crew: Richard Flack
Club: Chew Valley Lake SC
South West Area ChampionshipsMayflower SC13460Helm: Ian Fryett
Crew: Giles Fryett
Club: Chew Valley SC
Southern Area ChampionshipsLee-on-Solent SCHelm: Graham Cook
Crew: Peter Rayfield
Club: Datchet Water SC
Delph SC OpenHelm: Alan McGill
Crew: Mike Smith
Club: Beaver SC
World ChampionshipItaly13482Helm: Tony Wetherall
Crew: Martin Penty
Club: United Kingdom
Northern Area ChampionshipsLeeds SCHelm: Neil Thornton
Crew: David Poore
Club: West Riding SC
North Berwick SC Open13327Helm: David Bain
Crew: Wendy Bain
Club:
King George SC Open13332Helm: Rob Cage
Crew: Tim Edlund
Club:
Chew Valley Lake SC OpenHelm: David Sayce
Crew: Steve Goacher
Club: Llangorse SC
Lee-on-Solent SC Open13491Helm: Graham Cook
Crew: Peter Rayfield
Club:
Loch Skene OpenHelm: David Bain
Crew: Wendy Bain
Club:
Sunderland YC OpenHelm: Alan Robinson
Crew: Gareth Taylor
Club: Draycote Water SC
Waveney & Oulton Broad YC Open13321Helm: Veronica Falat
Crew: Ben Falat
Club: Waveney & Oulton Broad YC
Lee-on-Solent SC OpenHelm: Graham Cook
Crew: Peter Rayfield
Club: Datchet Water SC
Selset SC Open13323Helm: Neil Thornton
Crew: D Poore
Club: West Riding SC
Coniston SC OpenHelm: Alan Robinson
Crew: Gareth Taylor
Club:
National ChampionshipsMayflower SC13482Helm: Tony Wetherall
Crew: Martin Penty
Club:
Inland ChampionshipHelm: Graham Cook
Crew: Rob Cage
Club:
Budworth SC OpenHelm: John Wade
Crew:
Club: Leeds SC
Golden Dolphin13491Helm: Graham Cook
Crew: Peter Rayfield / Rob Cage
Club: Datchet Water SC
Chichester YC Open13017Helm: Jonathan Cunnison
Crew: Cathie Cunnison
Club: Itchenor SC
Leeds SC OpenHelm: Neil Thornton
Crew: D Poore
Club: West Riding SC
South East Area ChampionshipsMedway Cruising Club13660Helm: Kym Leatt
Crew: Mark James
Club: Broadstairs SC
Parkstone YC Open11600Helm: Chris Neale
Crew: Tim Neale
Club: Burghfield SC
Hayling Island SC Open13460Helm: Ian Fryett
Crew: Giles Fryett
Club: Chew Valley Lake SC
Welsh Area ChampionshipsLlangorse SC13180Helm: David Sayce
Crew:
Club: Llangorse SC
Eastern Area ChampionshipsBlackwater SCHelm: J Reynolds
Crew: R Tarner
Club:
Leeds SC OpenHelm: Neil Thornton
Crew: Dave Poore
Club: West Riding SC
European ChampionshipGuernsey13460Helm: Ian Fryett
Crew: Giles Fryett
Club: United Kingdom
Scottish ChampionshipKinghorn SCHelm: David Bain
Crew: Wendy Bain
Club: Dalgety Bay SC
Developed by YorkSoft Ltd