March

21

Staunton Harold SC Open
Staunton Harold SC

21/03/2020 - 22/03/2020
May

2

Hayling Island SC Open
Hayling Island SC

02/05/2020 - 03/05/2020
June

6

Brightlingsea SC Open (Golden Dolphin)
Brightlingsea SC

06/06/2020 - 07/06/2020
June

20

Blackwater SC Open Meeting
Blackwater SC

20/06/2020 - 21/06/2020
July

25

UK National Championship
Weymouth & Portland NSA

25/07/2020 - 28/07/2020

1978 - Event Results

DateEventClubWinners
Oxford SC OpenHelm: Neil Thornton
Crew: Jeremy Richards
Club: Hollingworth Lake SC
Harlow (Blackwater) SC OpenHelm: Ian Gray
Crew: Mike Dawe
Club: Hayling Island SC
Loughton Steeple Bay SC OpenHelm: Clive Page
Crew: Graeme Page
Club:
Bough Beech SC Open11218Helm: Lawrie Smith
Crew: Andy Barker
Club: Hollingworth Lake SC
Filey SC OpenHelm: Kim Slater
Crew: Nick Read Wilson
Club: Highcliffe SC
Northampton SC OpenHelm: Lawrie Smith
Crew: Andy Barker
Club: Hollingworth Lake SC
Selset SC OpenHelm: Paul Stockdale
Crew: Guy Hewes
Club: Filey SC
Southern Area ChampionshipsHayling Island SC11660Helm: Paul McNamara
Crew:
Club:
Aberdeen & Stonehaven YC Open11831Helm: Ed Bisset
Crew:
Club:
Junior National ChampionshipsLake District Boat Club11079Helm: Ian Keely
Crew: John Wallace
Club: Ruston SC
Maylandsea Bay YC Open11582Helm: Pete Sandy
Crew: Keith Gray
Club: Rushymead SC
Grafham Water SC Open11670Helm: Kim Slater
Crew: Nick Read Wilson
Club: Highcliffe SC
European ChampionshipFrance11609Helm: Kim Slater
Crew: Nick Read-Wilson
Club: United Kingdom
Sussex Motor YC OpenHelm: Kim Slater
Crew: Nick Read Wilson
Club: Highcliffe SC
Broadstairs SC OpenEvent not completedHelm:
Crew:
Club:
Eastbourne SC OpenHelm: Lawrie Smith
Crew: Andy Barker
Club: Hollingworth Lake SC
Snettisham Beach SC OpenHelm: Lawrie Smith
Crew:
Club: Hollingworth Lake SC
Great Moor SCHelm: R Stanley
Crew:
Club: Oxford SC
Lee-on-Solent SC OpenHelm: Keith Walker
Crew: David Cheeseman
Club:
Minnis Bay SC Open11224Helm: Len Jones
Crew: Pete Stacey
Club: Bough Beech SC
King George SC OpenHelm: Pete Sandy
Crew: Keith Gray
Club: Rushymead SC
Bala SC OpenHelm: Neil Thornton
Crew: Harry Ashworth
Club: Hollingworth Lake SC
Scottish Area ChampionshipsDalgety Bay SCHelm: David Bain
Crew: Stuart Angus
Club: Dalgety Bay SC
Draycote Water SC Open11912Helm: Lawrie Smith
Crew:
Club:
Chew Valley Lake SC OpenHelm: Kim Slater
Crew: Nick Read Wilson
Club: Highcliffe SC
Dell Quay SC Open11043Helm: Kim Harding
Crew: Ken Harding
Club: Dell Quay SC
Wembley SC OpenHelm: Tony Speakman
Crew:
Club: Kingsmead SC
Northern Area ChampionshipsHelm: Kim Slater
Crew: Nick Read Wilson
Club: Highcliffe SC
Hayling Island SC Open11660Helm: Paul McNamara
Crew:
Club:
Kessingland Sea SC OpenHelm: S Adshead
Crew:
Club: Royal Harwich YC
National ChampionshipsFlexistowe Ferry SC11912Helm: Lawrie Smith
Crew: Andy Barker
Club: Hollingworth Lake SC
Fisherrow Yacht Club OpenHelm: David Bain
Crew: Stuart Angus
Club: Dalgety Bay SC
Thorpe Bay YC OpenHelm: John Clementson
Crew:
Club: Bough Beech SC
World ChampionshipThailand11218Helm: Lawrie Smith
Crew: Andy Barker
Club: United Kingdom
Lowton SC OpenHelm: Ian Stewart
Crew: A Whittingham
Club: Lowton SC
Golden DolphinHelm: Kim Slater
Crew: Nick Read Wilson
Club: Highcliffe SC
Staunton Harold SC OpenHelm: Don Parsons
Crew: Jenny Parsons
Club: Llandegfedd SC
Queen Mary SC OpenHelm: Lawrie Smith
Crew: Andy Barker
Club: Hollingworth Lake SC
South East Area ChampionshipsEvent not completedHelm:
Crew:
Club:
Bay of Colwyn SC OpenHelm: Ian Stewart
Crew:
Club: Thames SC
Eastern Area ChampionshipsSnettisham Beach SCHelm: Lawrie Smith
Crew:
Club: Hollingworth Lake SC
Llandegfedd SC Open11620Helm: John Mclaren
Crew: M Eggleston
Club: Chelmarsh SC
Welsh Area ChampionshipsBala SCHelm: Neil Thornton
Crew: Harry Ashworth
Club: Hollingworth Lake SC
Dalgety Bay SC OpenHelm: David Bain
Crew: Stuart Angus
Club: Dalgety Bay SC
Developed by YorkSoft Ltd