January

3

Grafham Grand Prix
Grafham Water SC

03/01/2021 - 03/01/2021
January

23

King George Gallop
King George SC

23/01/2021 - 23/01/2021
February

6

John Merricks Tiger Trophy
Rutland SC

06/02/2021 - 07/02/2021
February

13

Oxford Blue
Oxford SC

13/02/2021 - 13/02/2021
February

27

VIRTUAL EVENT RYA Dinghy Show - Farnborough

27/02/2021 - 28/02/2021

News

31 Teams at Blackwater

After last years no wind event, the wind gods made up for it this year and provided heaps of wind and bright sunshine for the Blackwater Open.  31 boats contested the five race event and with 2 world champions and a national champion amongst the competitors the racing was very close and tight.  A strong home fleet were able to put 18 boats on the water and some of them were very pleased to be able to mix it up with the fast boys!

Saturday’s conditions ranged from F1 to F5 all in the space of minutes which proved highly challenging for all the competitors and luck undoubtedly played a part in finishing orders, but I can tell you that there were ten very happy boats that finished in front of double World Champion, Tom Gilliard in race 3!

Race 1 was won by Dave Wade and Simon Hibbet from Peter and Tom Kyne with Tom Gilliard and Richard Anderton in 3rd place. The top Blackwater boat in this race was Mark Maskell & Nigel Shepphard who came home 4th.

Race 2 saw the current World Champions, Christian Birrell & Sam Brearey join in the racing, a delayed journey meant that they missed the start of the 1st race.  At the front of the fleet the racing was again very tight and on the second beat the wind filled in hard from the right which caught out Tom and Richard who dropped back to 6th place.  Birrell & Brearey sailed a great race to win comfortably from Blackwater’s local heroes Brett Townsend & Dave Nichols who capitalised on the shift and sailed home in 2nd place, with Dave Wade managing the risks to come home in 3rd place.

Race 3 saw another race winner with Simon Lomas-Clarke and Rob Daniels take the win from Richard Cornes and James Goodfellow with the ever consistent Dave Wade taking another 3rd place.  Charlie Stewart and Josh Kuhl were the best placed Blackwater Boat finishing in 6th place.

The fleet enjoyed a fish and chip supper at the Club on Saturday evening, which saw many people crying in their beer about the woes of the day and how they were all set for the win when the wind filled in from the other side of the course!  Christian and Sam were taking it very seriously and were bimbling and checking calibrations of their boat late into the evening rather than drinking beer much to the amusement of some of their close rivals!

Sunday brought Champagne sailing conditions with lovely sunshine and winds ranging from 17 to 32 knots, F5 to 7, which proved extremely challenging at times. 

Race 4 saw the only general recall of the weekend and Race Officer Barry Foulds went straight to a Black Flag for all subsequent starts as threatened at the briefing.  This concentrated people’s minds and the fleet subsequently all behaved themselves.  Tom & Richard had obviously given themselves a good talking to and got their minds back in the right place as they and Christian and Sam had an amazingly close battle all the way round the course, it must be said a substantial distance in front of the rest of the fleet.  Tom and Richard sailed flawlessly to narrowly take the win with the ever consistent Dave Wade in 3rd place.  Top Blackwater boat in this race was Steve Jarred and Nick Collins in 7th place.

Race 5 saw the wind come up another notch or two and the downwind legs became epic. Again Christian and Sam had a close battle with Tom and Richard up the first beat with Christian getting to the windward mark first only for his mainsheet to shred which meant the end of the race for them. Some fellow competitors (who will remain nameless, Richard!), thought this was just an excuse and that Christian & Sam were really just bottling out as they didn’t want to do the downwind legs!  This left Tom and Richard to sail away over the horizon at warp factor 9 with Dave Wade and Simon giving chase in 2nd place.  Steve Jarred and Nick Collins were narrowly in 3rd place down the final reach as the fleet was hit by an enormous gust.  Steve tried to do an ‘Aussie drop’ with the kite to round the mark and finish, but it all went horribly wrong 20 metres from the line and they fell into windward as he dropped the kite which allowed Mark Maskell and Nigel Sheppard to finish in 3rd place and put Steve and Nick back to 7th, a real bummer!

Dave Wade’s consistency, particularly on the Saturday, gave Dave and Simon the overall win with Tom & Richard in 2nd place and the very consistent Peter and Tom Kyne 3rd place.  Top Blackwater boat was Mark Maskell and Nigel Sheppard in 6th place and with Blackwater boats taking 4 of the top 10 slots we felt that we had acquitted ourselves quite well, (we have to let the visitors win sometimes or they won’t come back!).

Rank 

Boat

Sail No 

Club 

Helm Name

Crew Name

R1

R2

R3

R4

R5

Total   

Nett   

1st

 

15113

Northampton SC  

David Wade

Simon Hibbert

1.0

(3.0)

3.0

3.0

2.0

12.0

9.0

2nd

 

15127

HISC

Tom Gillard

Richard Anderton

3.0

6.0

(11.0)

1.0

1.0

22.0

11.0

3rd

 

15124

Brightlingsea SC 

Pete Kyne

Tom Kyne

2.0

4.0

(21.0)

4.0

6.0

37.0

16.0

4th

WOL

14785

Paignton SC

Simon Lomas-Clarke

Rob Daniels

5.0

(8.0)

1.0

5.0

8.0

27.0

19.0

5th

 

14801

HISC

Richard Cornes

James Goodfellow

6.0

(13.0)

2.0

6.0

5.0

32.0

19.0

6th

Smiffy

15066

Blackwater SC

Mark Maskell

Nigel Sheppard

4.0

7.0

(9.0)

8.0

3.0

31.0

22.0

7th

 

14886

Hunts SC

Simon Maskell

Tom Maskell

10.0

5.0

4.0

(17.0)

11.0

47.0

30.0

8th

Wave Rover

15115

Blackwater SC

Steve Jarred

Nick Collins

9.0

(11.0)

8.0

7.0

7.0

42.0

31.0

9th

Walkabout 3

14905

Blackwater SC

Charlie Stewart

Josh Kuhl

11.0

10.0

6.0

(13.0)

9.0

49.0

36.0

10th

 

14924

Blackwater SC

Brett Townsend

David Nichols

21.0

2.0

(32.0 DNF)

10.0

4.0

69.0

37.0

11th

 

15107

 

Christian Burrell

Sam Brearey

(32.0 DNS)

1.0

5.0

2.0

32.0 DNC

72.0

40.0

12th

 

14887

Blackwater SC

Bryan Sargeant

William Sargeant

8.0

9.0

13.0

12.0

(32.0 DNC)

74.0

42.0

13th

Blew Genes

14798

Blackwater SC

Lucy Riley

Tim Riley

13.0

(15.0)

7.0

9.0

15.0

59.0

44.0

14th

www.boatrepaircentre.co.uk

14391

Starcross YC

Hannah Showell

Jo Line

(22.0)

14.0

17.0

16.0

12.0

81.0

59.0

15th

 

14804

HISC

Tobias Homer

Torie Morley

16.0

16.0

14.0

18.0

(32.0 DNF)

96.0

64.0

16th

 

14982

Blackwater SC

Maia Walsh

Peter Bentley

15.0

23.0

(26.0)

11.0

18.0

93.0

67.0

17th

 

14860

Broxbourne

Peter Bettles

Richard Bettles

14.0

17.0

16.0

20.0

(32.0 DNC)

99.0

67.0

18th

Simples 5

15122

Blackwater SC 

David Hall

Ewan Harris /Laura Mold

7.0

12.0

19.0

(32.0 DNF)

32.0 DNS

102.0

70.0

19th

Makora

14675

Blackwater SC

Steve Kuhl

Angela Docherty

12.0

21.0

20.0

(32.0 DNS)

17.0

102.0

70.0

20th

 

15041

Blackwater SC

Maria Richards

Pippa Arnold /Graham Hoy  

26.0

19.0

12.0

14.0

(32.0 DNC)

103.0

71.0

21st

 

14882

Blackwater SC

Andy Taylor

Nikki Taylor

18.0

20.0

(22.0)

19.0

14.0

93.0

71.0

22nd

Otter's Pocket

14398

Blackwater SC

Tom Johnson

Ian Johnson

17.0

22.0

(23.0)

21.0

13.0

96.0

73.0

23rd

Night Boat to Cairo

14284

Blackwater SC

Rorie Ash

Frankie Ash

19.0

18.0

(24.0)

22.0

16.0

99.0

75.0

24th

Sky Blew

15102

Blackwater SC

Martin Scarth

Hatty Norman

(32.0 DNF)

29.0

25.0

15.0

10.0

111.0

79.0

25th

2 Fat Laddies

14991

Datchet

Andy Robinson

Hayley Smith

24.0

27.0

10.0

25.0

(32.0 DNC)

118.0

86.0

26th

 

14805

Blackwater SC

Drac Norman

Alex Norman

23.0

24.0

15.0

24.0

(32.0 DNF)

118.0

86.0

27th

 

15105

Haversham SC

Vic Hardingham

Rachel Hardingham

(27.0)

26.0

27.0

23.0

19.0

122.0

95.0

28th

Aussie Blew

14109

Blackwater SC

Ted Coday

Jon Chetland

20.0

25.0

28.0

(32.0 DNF)

32.0 DNC

137.0

105.0

29th

GO2

14857

Blackwater SC

George Whitchurch

Sarah Harmer

(32.0 DNF)

28.0

18.0

32.0 DNS

32.0 DNC

142.0

110.0

30th

The Chain

14948

Blackwater SC

Nigel Clark

Judy Kuhl

25.0

30.0

29.0

26.0

(32.0 DNS)

142.0

110.0

31st

 

14664

GYGSC

William Gordon

Jack Moscrpop

(32.0 DNC)

31.0

30.0

32.0 DNF

32.0 DNF

157.0

125.



Page: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 
Developed by YorkSoft Ltd