March

21

Staunton Harold SC Open
Staunton Harold SC

21/03/2020 - 22/03/2020
May

2

Hayling Island SC Open
Hayling Island SC

02/05/2020 - 03/05/2020
June

6

Brightlingsea SC Open (Golden Dolphin)
Brightlingsea SC

06/06/2020 - 07/06/2020
June

20

Blackwater SC Open Meeting
Blackwater SC

20/06/2020 - 21/06/2020
July

25

UK National Championship
Weymouth & Portland NSA

25/07/2020 - 28/07/2020

1984 - Event Results

DateEventClubWinners
Bewl Valley SC Open13328Helm: Mark Rushall
Crew: James Baxter
Club: Castaways SC
Delph SC OpenHelm: R Boardman
Crew: A Service
Club: Delph SC
Bala SC Open13313Helm: Ian Fryett
Crew: Giles Fryett
Club: Chew Valley Lake SC
Glossop & District SC Open13108Helm: Chris Owen
Crew: Ian Teasdale
Club: Exe SC
Datchet Water SC Open13180Helm: David Sayce
Crew: Steve Goacher
Club: Llangorse SC
Maylandsea Bay YC OpenHelm: Tim Rush
Crew: Jonathan Clark
Club: Ardleigh SC / OUYC
Inland ChampionshipGrafham Water SC13317Helm: Tim Rush
Crew: Andy Hemmings
Club:
Blackwater SC Open11857Helm: Doug Galpin
Crew: J Primett
Club: Maylandsea Bay YC
Junior National ChampionshipsKing George SC12631Helm: Matthew Flint
Crew: Antony Freer
Club: Northampton SC
Blithfield SC Open13156Helm: A McGill
Crew: M Plenty
Club:
Welsh Area ChampionshipsLlandegfedd SC13313Helm: Ian Fryett
Crew: Giles Fryett
Club: Chew Valley Lake SC
King George SC Open13447Helm: P Izatt
Crew: D Izatt
Club: Broxbourne SC
Northern Area ChampionshipsSunderland YCHelm: C Owen
Crew: I Teasdale
Club:
Leeds SC OpenHelm: Nick Whipp
Crew: C Miles
Club: Glossop SC
European ChampionshipUnited Kingdom13317Helm: Tim Rush
Crew: Andy Hemmings
Club: United Kingdom
Selset SC OpenHelm: Alan McGill
Crew:
Club: Beaver SC
Chew Valley Lake SC Open13026Helm: Chris Kirk
Crew: Mike Kirk
Club: Datchet Water SC
Loughton Steeple Bay SC Open13317Helm: Tim Rush
Crew: Paul Constable
Club: Ardleigh SC
Waveney & Oulton Broad YC Open12932Helm: A Law
Crew: T Wright
Club: Middle Nene SC
Itchenor SC OpenHelm: David Sayce
Crew:
Club: Llangorse SC
Lee-on-Solent SC Open12918Helm: Andrew Barker
Crew: Mark Simpson
Club: Rock SC
National ChampionshipsSouth Caernarvonshire YC12918Helm: Andy Barker
Crew: Mark Simpson
Club: Rock SC
Staunton Harold SC Open13108Helm: Chris Owen
Crew: D Shellcock
Club: Exe SC
Golden Dolphin13323Helm: Neil Thornton
Crew: Jonathan Clark
Club: West Riding SC
Draycote Water SC Open13459Helm: Mark Rushall
Crew: James Baxter
Club: Castaways SC
South West Area ChampionshipsParkstone YC12196Helm: Graham Cook
Crew: Peter Rayfield
Club:
Budworth SC OpenHelm: Nick Whipp
Crew:
Club: Glossop SC
Eastern Area ChampionshipsLoughton Steeple SC13317Helm: Tim Rush
Crew: Paul Constable
Club: Ardleigh SC
Llandegfedd SC Open13313Helm: Ian Fryett
Crew: Giles Fryett
Club: Chew Valley Lake SC
World ChampionshipUSA13198Helm: Garry Smith
Crew: Nick Connor
Club: Australia
Whitstable YC Open12918Helm: Mark Rushall
Crew: James Baxter
Club: Castaways SC
Developed by YorkSoft Ltd